Home Spotkania autorskie

Cytaty

Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy, ale na szukanie go warto poświęcić życie.
Spotkania autorskie
Szczególne miejsce w obszarze naszych działań promocyjnych zajmują spotkania autorskie z literatami i artystami. Biblioteka gościła m.in.: pisarzy - Olgę Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Kosmowską, Małgorzatę Kalicińską, Łukasza Gołębiewskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Katarzynę Enerlich, Olgę Rudnicką, Michała Jagiełłę; dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów – Grzegorza Miecugowa, Joannę Siedlecką, Marię Wiernikowską, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Urbanka, Jolantę Krysowatą; naukowców - Sławomira Kopra i prof. Andrzeja Niwińskiego; podróżników – Bolesława Grabowskiego, Piotra Kowalczyka i Leszka Szczasnego , a także artystę - Tomasza Brodę, aktorki - Krystynę Sienkiewicz i Katarzynę Żak oraz satyryków - Marię Czubaszek , Jacka Fedorowicza i Tadeusza Rossa.
Odrębną kategorię stanowi działalność promującą osiągnięcia lokalnych twórców. Obok spotkań z nimi (z poetką Mirką Szychowiak, z artystami – Elą Bach i Bogusławem Szychowiakiem) prowadzimy stałą witrynę "Nasi piszą", gdzie prezentujemy ich publikacje oraz wykładamy kartki z wierszami miejscowych poetów.

 

INFORMACJE BIEŻĄCEJAWA NA JAWIE. BALI WE ŚNIE. Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 27. Maj 2016 11:40

Z pominięciem trudów przelotu transkontynentalnego i męczącego, gorąco-wilgotnego klimatu zwrotnikowego, w komfortowych warunkach oswojonej przestrzeni bibliotecznej odbyliśmy - w ramach naszego cyklu podróżniczego – wyprawę do dalekiej i egzotycznej Indonezji. To kraj wyspiarski położony na 17508 wyspach (sic!), a my odwiedziliśmy zaledwie dwie z nich, ale za to pod wieloma względami najważniejsze. Jawa to polityczne, gospodarcze i kulturalne centrum kraju ze stolicą w Dżakarcie, gdzie nowoczesność wciąż sąsiaduje z tradycją a wśród szklanych wieżowców ulicami przemieszczają się cyklistki, które pod kaskami noszą muzułmańskie chusty.

P1100880


P1110570

Kobiety zakutane w chusty i w dość szczelnie okrywających strojach, to powszedni widok na zatłoczonych ulicach jawajskich miast i wsi.

P1110020


Natomiast Bali, z całą swoją kulturową odrębnością, widoczną choćby w zmysłowych strojach i ozdobnej malowniczości zabudowy, zyskało zasłużony status turystycznego raju.

P1120500


P1120325

Jawę warto zwiedzić na jawie, czyli z pełną przytomnością umysłu i analitycznie, aby docenić dwa zabytki z najwyższej półki, oba objęte patronatem UNESCO:

P1110131


Borobudur – monumentalną świątynię buddyjską, która należy do największych obiektów tego kultu na świecie. Wspaniała piramidalna konstrukcja, którą obchodzi się tarasami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podziwiając po drodze wysokiej klasy reliefy, tudzież ... medytujących mnichów.

P1110185


Pranbanan – hinduistyczny kompleks świątynny, którego ogrom został mocno zredukowany przez czas i trzęsienia ziemi, ale to co zostało, wciąż fascynuje wspaniałą architekturą, która oszałamia niezwykłą wieżową konstrukcją i dekoracyjnym przepychem.

P1110353


P1110399

Bali, maleńka wyspa hinduizmu w kraju, gdzie islam wyznaje ponad 80% ludności, także czaruje tym ornamentacyjnym stylem budowli sakralnych z tego kręgu religijnego.

TA


Urodę wielu z nich podnosi malowniczość położenia ...

bratan


... oraz kontekst bujnej tropikalnej roślinności.

cudo w zieleni


Więcej…
 
SZUKAJĄC ATLANTYDY NA KRESACH WSCHODNICH Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 08. Marzec 2016 07:47

DSCN4605

Spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Nicieją odbyło się w szczególnych okolicznościach, jako dopełnienie uroczystych obchodów 72 Rocznicy Zagłady Huty Pieniackiej. Stąd w gronie gości wiele było osób z rodowodem kresowym, którzy zachowali w swojej pamięci dzieciństwo przeżyte na wschodnim pograniczu dawnej Polski albo – częściej – urodzeni już na tej ziemi, stali się depozytariuszami pamięci swoich przodków. Była więc okazja, aby tego dnia w skupieniu i refleksyjnej zadumie uczcić ofiary tragicznych wydarzeń z okresu wojny. Jednak spotkanie w bibliotece przebiegało w zgoła innej tonacji emocjonalnej – pojawiła się sposobność, aby ogarnąć ciepłym, nostalgicznym wspomnieniem tamtą rzeczywistość Kresów Wschodnich. Najlepszym przewodnikiem w tej sentymentalnej wyprawie był właśnie prof. Nicieja - niekwestionowany autorytet, który z całą kompetencją historyka przedmiotem swoich badań uczynił w dużej mierze życie na przedwojennych Kresach.

DSCN4584


Profesor nie tylko stworzył rzetelny zapis dokumentarny, oparty na bogatym materiale źródłowym i często unikalnej ikonografii, ale potrafił połączyć solenność badacza z iście literackim darem narracji, swadą i błyskotliwością stylu. Wszystkie te cechy jego autorskich publikacji zostały jeszcze spotęgowane w bezpośrednim przekazie, który zyskał urok gawędy, wdzięk anegdoty, malowniczość fresku. Uczestnicy spotkania z pożytkiem, ale i przyjemnością wysłuchali kresowej opowieści. Podana bogatym i ekspresyjnym językiem, sugestywnie ożywiała tamtą rzeczywistość, przywracając jej zmysłowy wymiar. Dodatkowym wzmocnieniem przekazu była projekcja filmu dokumentalnego, w którym prof. Nicieja wystąpił w roli narratora.

DSCN4591


DSCN4613

Więcej…
 
PODRÓŻ NA KRESY WSCHODNIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Sobota, 27. Luty 2016 23:53

plakat

Ostatnia zmiana Poniedziałek, 29. Luty 2016 15:29
 
MIRKA PO RAZ TRZECI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 18. Luty 2016 14:42

DSC 0178


Jest tyle interesujących postaci w świecie literatury, że z zasady poszczególnych autorów gościmy jednokrotnie. Z tej reguły wyłączeni są twórcy z naszego środowiska, których działalność śledzimy na bieżąco, aby nikt nam nie zarzucił , że „Cudze chwalicie, swego nie znacie ..." Dlatego z Mirką Szychowiak – naszą poetką spotkaliśmy się już po raz trzeci. Jej aktywność wydawnicza w roku ubiegłym dała istotny powód do tego spotkania. Ukazał się nowy tomik poetycki „Gustaw znikąd", a do tego poetka zadebiutowała w prozie, publikując zbiór opowiadań „Gniazdozbiór".
Warto było o tym porozmawiać, tym bardziej, że oba utwory są – mówiąc żargonem branżowym – w nieustannym obiegu czytelniczym. Padały pytania o przyczyny, dla których u spełnionej poetki pojawia się potrzeba wypowiedzi prozą oraz o różnice w metodzie twórczej, poruszono zagadnienie autobiografizmu. Roztrząsano ewokowane w tekstach problemy opozycji natury i kultury, poszukiwania tożsamości czy ideę początku. Autorka chętnie podejmowała dyskusję ze słuchaczami, zaś jej otwarta i spontaniczna postawa nadała spotkaniu miły, towarzyski charakter. Z prawdziwą przyjemnością wysłuchaliśmy też tekstów w autorskim przekazie. Po raz kolejny Mirka Szychowiak potwierdziła swoją umiejętność aktorskich interpretacji. Czekamy na jej nowe książki, które dadzą nam pretekst do następnego spotkania.
Mirka, mamy na Ciebie oko! W końcu Jesteś naszą literacką dumą.

DSC 0179


 
NASZA POETKA U NAS Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 09. Luty 2016 17:25

mirka afisz-1

Ostatnia zmiana Wtorek, 09. Luty 2016 17:27
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL